Mieszanki ziołowe o właściwościach uspakajających.

Stres, nerwica, bezsenność – to tylko niektóre z problemów, z którymi boryka się wiele osób w dzisiejszym świecie. Na szczęście natura oferuje nam wiele roślin, które mogą pomóc nam się zrelaksować, uspokoić i poprawić samopoczucie. W tym artykule przedstawimy trzy skuteczne mieszanki ziołowe, które mają działanie uspokajające i łagodzące napięcie nerwowe.

Mieszanka ziołowa nr 1: dziurawiec, kozłek lekarski i arcydzięgiel

Ta mieszanka ziołowa jest polecana osobom, które cierpią na stany depresyjne, nerwicowe lub lękowe. Dziurawiec lekarski (Hypericum perforatum) jest jednym z najsilniejszych ziół o działaniu antydepresyjnym i uspokajającym. Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) i arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica) mają właściwości rozluźniające, przeciwlękowe i nasenne. Aby przygotować napar z tej mieszanki, należy zalać łyżeczkę suszonych ziół szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Można pić 2-3 razy dziennie, najlepiej wieczorem przed snem. Należy jednak uważać na działanie fotouczulające dziurawca i arcydzięgla, które mogą powodować uczulenia na słońce¹³.

Mieszanka ziołowa nr 2: melisa, rumianek i lawenda

Ta mieszanka ziołowa jest idealna dla osób, które mają problemy z zasypianiem, są narażone na stres lub mają skłonność do nerwowości. Melisa lekarska (Melissa officinalis) jest znanym ziołem o właściwościach uspokajających, przeciwskurczowych i poprawiających nastrój. Rumianek (Matricaria chamomilla) działa kojąco na układ nerwowy i pokarmowy, łagodzi podrażnienia i bóle brzucha. Lawenda (Lavandula angustifolia) ma działanie relaksujące, antyseptyczne i aromaterapeutyczne. Aby przygotować napar z tej mieszanki, należy zalać łyżeczkę suszonych ziół szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Można pić 2-3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkami lub przed snem².

Mieszanka ziołowa nr 3: wąkrotka azjatycka, mięta i ginkgo biloba

Ta mieszanka ziołowa jest zalecana osobom, które chcą poprawić swoją pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze. Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica), znana także jako gotu kola lub brahmi, jest ziołem stosowanym w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Ma właściwości uspokajające, antydepresyjne, przeciwbólowe i neuroprotekcyjne. Mięta (Mentha piperita) działa orzeźwiająco, pobudzająco i poprawia krążenie. Ginkgo biloba jest ziołem o udowodnionym działaniu poprawiającym ukrwienie mózgu, ochronie komórek nerwowych i wspomaganiu procesów uczenia się. Aby przygotować napar z tej mieszanki, należy zalać łyżeczkę suszonych ziół szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Można pić 2-3 razy dziennie, najlepiej rano i w południe¹.

Zioła uspokajające są naturalnym i bezpiecznym sposobem na poprawę jakości życia i zdrowia psychicznego. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpią one profesjonalnej pomocy medycznej czy psychologicznej, jeśli jest taka potrzeba. Zioła mogą też mieć przeciwwskazania lub interakcje z niektórymi lekami, dlatego zawsze należy konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed ich stosowaniem. Życzymy zdrowia i spokoju!

Źródło:
(1) Zioła na uspokojenie – jakie gatunki roślin warto stosować, by ukoić …. https://www.drmax.pl/blog-porady/ziola-na-uspokojenie.
(2) Zioła uspokajające. 3 skuteczne mieszanki ziołowe – Ogrody Piękna. https://ogrodypiekna.pl/ziola-uspokajajace-jak-zlagodzic-napiecie-nerwowe/.
(3) Najlepsze zioła uspokajające, czyli herbata dla nerwusów. https://www.herbata.info/najlepsze-ziola-uspokajajace-czyli-herbata-dla-nerwusow/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *