Lozłek lekarski – czy można przedawkować?

Kozłek lekarski, czyli waleriana, to popularne zioło o właściwościach uspokajających, nasennych i rozkurczowych. Jest często stosowany w stanach napięcia nerwowego, bezsenności, bólach menstruacyjnych i żołądkowych. Jednak czy kozłek lekarski jest bezpieczny i czy można go przedawkować?

Kozłek lekarski jest uważany za stosunkowo bezpieczne zioło, pod warunkiem, że będzie stosowany w zalecanych dawkach przez określony czas, czyli nie dłużej niż miesiąc. Po 30 dniach zażywania waleriany należy zrobić dwutygodniową przerwę, po czym ponownie można wrócić do jej stosowania.

Dawkowanie waleriany zależy od formy preparatu i celu jego stosowania. Zwykle zaleca się przyjmowanie 2-3 g suszonego korzenia kozłka lekarskiego dziennie, podzielone na kilka porcji. W przypadku preparatów płynnych, takich jak nalewki, należy stosować się do dawek podanych na opakowaniu lub przez lekarza. W przypadku problemów z zasypianiem, zaleca się przyjmowanie waleriany na godzinę przed snem.

Przedawkowanie kozłka lekarskiego może mieć nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, senność, zawroty głowy, osłabienie, niepokój, pobudzenie, zaburzenia widzenia, nadciśnienie lub niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca, drgawki, reakcje alergiczne lub zatrucie. Ponadto kozłek lekarski może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki nasenne, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, przeciwzakrzepowe, antybiotyki, leki na cukrzycę, leki na tarczycę, leki na nadciśnienie, leki na astmę, leki na HIV lub antykoncepcyjne. Dlatego przed stosowaniem kozłka lekarskiego należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmuje się jakiekolwiek inne leki lub ma się jakiekolwiek choroby przewlekłe.

Podsumowując, kozłek lekarski jest skutecznym i naturalnym środkiem na wiele dolegliwości, ale należy go stosować z rozwagą i zgodnie z zaleceniami. Przedawkowanie kozłka lekarskiego może być niebezpieczne i powodować niepożądane reakcje. W razie wątpliwości lub wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *